Motor elektrik 10 hp 3 fasa menarik 28 A pada 230 V, 14 A pada 460 V dan kira-kira 15 A pada 400 V. Keempat-empat rajah menggambarkan output aci 7.5 kW yang sama, dan setiap satu menunjuk ke tetapan kabel, penyentuh dan beban lampau yang berbeza.
Output aci dan input elektrik adalah dua nombor yang berbeza. Motor 10 hp menghasilkan 7.46 kW kuasa mekanikal pada acinya apabila dimuatkan sepenuhnya, manakala kuasa yang digunakan di terminal adalah lebih tinggi kerana tiada mesin menukar elektrik kepada tork pada kecekapan 100 peratus. Arus yang ditariknya bergantung kepada voltan bekalan sama seperti beban. Pemasang yang membaca "10 hp" sebagai angka elektrik adalah mereka yang memesan penyentuh 16 A untuk motor yang menarik 28 A.
Panduan ini merangkumi empat keputusan yang menentukan sama ada motor 10 hp berjalan selama lima belas tahun atau gagal pada tahun pertama: arus beban penuh, dimensi rangka dan pelekap, kelas kecekapan dan kaedah permulaan. Data rujukan datang daripada Jadual NEC 430.250 dan IEC 60034-30-1. Untuk pandangan yang lebih luas tentang cara mesin voltan rendah ditentukan dan dilindungi, panduan pemilihan motor voltan rendah meliputi kelas kecekapan, perlindungan dan integrasi pemacu dengan lebih mendalam.
Motor tiga fasa 10 hp menyalurkan 7.5 kW kuasa mekanikal pada acinya, dan setiap nilai lain yang dicetak di sebelahnya menerangkan bagaimana output itu dihasilkan.
Penukaran ialah perkara pertama yang perlu diperbaiki dalam kepala anda: 1 hp bersamaan dengan 0.746 kW, jadi 10 hp ialah 7.46 kW. IEC membundarkan penarafan yang sama kepada 7.5 kW, itulah sebabnya papan nama Eropah dan papan nama Amerika Utara menggambarkan mesin yang serupa. Di luar output, plat membawa nombor yang penting di meja pembelian: voltan terkadar, kekerapan, amp beban penuh, faktor kuasa, kelas kecekapan, tugas, kelas penebat, ambien maksimum dan jenis kepungan.
Kiraan tiang menentukan kelajuan dan tork, dan ia membawa akibat mekanikal terbesar dari mana-mana pilihan tunggal:
| Kiraan tiang | Kelajuan pada 50 Hz | Kelajuan pada 60 Hz | Tork pada output terkadar | Bingkai NEMA biasa | Bingkai IEC biasa |
| 2 tiang | 3000 rpm | 3600 rpm | 23.9 Nm | 215T | 132S |
| 4 tiang | 1500 rpm | 1800 rpm | 47.8 Nm | 215T | 132M |
| 6 tiang | 1000 rpm | 1200 rpm | 71.6 Nm | 254T | 160M |
Rangka Motor Aruhan Tiga Fasa IE3 H80-355MM Motor aruhan IE3 berkecekapan tinggi dalam bingkai H80-355MM dengan 2-12 tiang dan keluaran 0.75-355 kW, sesuai untuk pemacu industri berterusan di mana pilihan kelajuan dan tork penting. Lihat Produk → Tork mengikut kiraan tiang. Pada 7.5 kW mesin empat kutub menghasilkan kira-kira 47.8 Nm, manakala mesin enam kutub menghasilkan kira-kira 71.6 Nm pada dua pertiga daripada kelajuan. Tork tambahan itu selalunya sepadan dengan bingkai yang lebih besar, kerana ia menanggalkan pemacu tali pinggang atau pengurang gear dari kereta api dan menghilangkan titik haus.
Dua butiran papan nama menyebabkan pertikaian sebenar. Motor NEMA biasanya membawa faktor servis 1.15, yang merupakan elaun beban lampau jangka pendek dan bukannya lesen untuk berjalan secara berterusan pada 115 peratus penarafan. Mesin IEC biasanya menyatakan faktor perkhidmatan 1.0 dan mengisytiharkan tugas sebagai S1, S2 atau S3. Motor 10 hp yang dipilih untuk tugas terputus-putus dan kemudian berjalan sepanjang masa akan menjadi terlalu panas belitannya lama sebelum galasnya memberi masalah.
Arus beban penuh ialah amperage yang ditarik oleh motor tiga fasa 10 hp pada voltan terkadar, kekerapan dan output, dan ia menetapkan penarafan kabel, penyentuh, geganti beban lampau dan perlindungan litar cawangan.
Definisi Arus beban penuh (FLC) ialah arus yang dikeluarkan pada voltan terkadar, frekuensi terkadar dan keluaran terkadar, diukur pada terminal motor. Ia adalah angka reka bentuk dan bukannya yang diukur, dan ia adalah asas bagi setiap keputusan konduktor dan perlindungan pada litar.
Arus meningkat apabila voltan bekalan jatuh, kerana kuasa adalah hasil daripada voltan, arus, faktor kuasa dan kecekapan. Motor 10 hp yang menarik 14 A pada 460 V menarik dua kali ganda pada 230 V:
Arus beban penuh bagi motor tiga fasa 10 hp (7.5 kW) dengan voltan bekalan
Nilai pada 208, 230, 460 dan 575 V datang daripada NEC Jadual 430.250; angka 400 V ialah nilai papan nama empat kutub IE3 biasa dan berbeza mengikut pengilang.
| Bekalan | Arus beban penuh | Rujukan |
| 208 V, 60 Hz | 30.8 A | Jadual NEC 430.250 |
| 230 V, 60 Hz | 28 A | Jadual NEC 430.250 |
| 400 V, 50 Hz | 15.0 hingga 15.5 A | Papan nama empat kutub IE3 biasa |
| 460 V, 60 Hz | 14 A | Jadual NEC 430.250 |
| 575 V, 60 Hz | 11 A | Jadual NEC 430.250 |
Amalan Amerika Utara membahagikan pengiraan kepada dua. Kapasiti konduktor dan perlindungan litar pintas adalah bersaiz daripada nilai jadual arus beban penuh yang dinaikkan sebanyak 125 peratus untuk tugas berterusan, jadi motor 230 V memerlukan arus reka bentuk 35 A dan konduktor kuprum 8 AWG pada 75 C. Perlindungan beban lampau berfungsi secara berbeza: geganti ditetapkan daripada papan nama plat beban penuh 405, itulah sebabnya mengapa mesin A mempunyai ampli beban penuh 400 A. perjalanan ditetapkan pada 15 A.
Pemilihan kontaktor berhak mendapat penjagaan yang sama. Pilih peranti yang dinilai untuk penggunaan AC-3 pada arus motor daripada yang disebut pada AC-1, kerana penyentuh yang dijual sebagai unit 20 A mungkin hanya baik untuk 9 A apabila ia benar-benar menukar motor.
Untuk motor empat kutub 7.5 kW, kecekapan IE3 adalah kira-kira 91 peratus dan IE4 kira-kira 92.4 peratus, dan pada 6,000 jam berjalan setahun jurang itu bernilai kira-kira 1,086 kWj.
Motor Aruhan Kecekapan Tinggi Siri IE4 Tiga Fasa H80-355MM Talian motor aruhan IE4 berkecekapan lebih tinggi dalam bingkai H80-355MM, menawarkan output 0.75-355 kW untuk pemacu perindustrian penjimatan tenaga di mana waktu operasi tahunan menjadikan keuntungan kecekapan berharga. Lihat Produk → Aritmetik adalah mudah apabila output aci dan kuasa input dipisahkan. Pada beban 75 peratus motor 10 hp menyampaikan kira-kira 5.6 kW pada aci. Bahagikan dengan kecekapan untuk mendapatkan input elektrik: 5.6 kW pada 89.7 peratus (IE2) bersamaan dengan 6.24 kW, dan output yang sama pada 92.4 peratus (IE4) bersamaan dengan 6.06 kW. Perbezaan 0.18 kW sepanjang 6,000 jam ialah 1,086 kWj, bernilai kira-kira USD 130 setahun pada USD 0.12 setiap kWj.
Kelas kecekapan juga merupakan soalan pematuhan. Peraturan Eropah 2019/1781 menetapkan IE3 sebagai minimum untuk motor daripada 0.75 kW hingga 1000 kW dan menaikkan bar kepada IE4 untuk jalur 75 kW hingga 200 kW, jadi mesin 7.5 kW berada di peringkat IE3. NEMA Premium di Amerika Utara secara amnya bersamaan dengan IE3, yang bermaksud motor gantian 10 hp yang dibeli di mana-mana benua membawa tingkat kecekapan yang setanding.
Menggulung semula motor 10 hp yang gagal jarang memulihkan kecekapan asalnya, dan kerugian bertambah setiap jam ia berjalan. Menggantikan unit kecekapan standard dengan mesin IE3 atau IE4 dalam bingkai yang sama biasanya membayar balik dalam masa kurang dari tiga tahun pada operasi dua syif.
Satu amaran lebih penting daripada label. Motor 10 hp yang berjalan pada 40 peratus beban undian berada pada tahap rendah pada lengkung kecekapannya, dan menilai semula tugas itu kepada mesin 5.5 kW menjimatkan lebih banyak tenaga daripada mana-mana peningkatan kelas. Padankan rating dengan beban sebelum membayar untuk kelas yang lebih tinggi.
Rangka NEMA 215T dan bingkai IEC 132M kedua-duanya membawa 10 hp pada empat kutub, tetapi aci dan kakinya tidak boleh ditukar ganti, dan ketidakpadanan itu melambatkan lebih banyak projek daripada sebarang masalah elektrik.
TEFC Motors dalam Barisan Produk NEMA Motor Hab kategori untuk siri motor TEFC NEMA termasuk kecekapan premium, pam, penghancur, telaga minyak dan model brek, berguna apabila mengesahkan keserasian bingkai dan pelekap. Lihat Produk → Kedua-dua ketinggian aci berbeza dengan satu milimeter, yang betul-betul perangkap: motor jatuh ke dalam pendakap dan kemudian lubang kaki tidak berbaris. Sentiasa minta lukisan berdimensi dan sahkan diameter aci, panjang aci, lebar alur kunci, jarak lubang kaki dan bebibir atau jenis muka sebelum pesanan pembelian dikeluarkan.
Kekerapan adalah perangkap kedua. Motor 60 Hz yang disambungkan kepada bekalan 50 Hz berjalan kira-kira 17 peratus lebih perlahan, dan jika voltan bekalan kekal pada nilai papan nama, nisbah volt-per-hertz meningkat sebanyak 20 peratus, meningkatkan fluks, arus dan suhu penggulungan. Motor 50 Hz ditolak kepada 60 Hz melebihi kelajuan dengan margin yang sama dan boleh melebihi had reka bentuk peralatan yang didorong.
Untuk penarafan 7.5 kW, pembekal seperti Shanghai Pinxing Explosion-proof Motor Co., Ltd. membina output yang sama dalam bingkai standard IEC voltan rendah, dalam bingkai NEMA dan dalam julat kalis letupan, jadi loji yang mencampurkan standard boleh diliputi dalam satu pesanan dengan pemula dan kabinet kawalan yang sepadan. Mengkaji semula kajian kes aplikasi sebelum spesifikasi dibekukan adalah cara yang murah untuk mengelakkan pesanan kedua untuk plat penyesuai.
Motor tiga fasa 10 hp yang dimulakan terus dalam talian menarik 6 hingga 8 kali ganda arus beban penuhnya, iaitu kira-kira 90 hingga 120 A pada 400 V untuk beberapa ratus milisaat pertama.
Inrush adalah masalah permulaan, bukan masalah berlari. Motor hanya melihat arus itu sehingga ia mencapai kira-kira 80 peratus kelajuan segerak, jadi kaedah permulaan menentukan sama ada voltan bekalan menurun atau bertahan.
Tetapan perlindungan mengikut daripada nombor yang sama:
Enam parameter menentukan sama ada motor tiga fasa 10 hp sesuai dengan aplikasi, dan keenam-enamnya hendaklah disahkan pada lukisan berdimensi sebelum pesanan pembelian dikeluarkan.
| Parameter | Sahkan ini | Kesilapan biasa |
| Kuasa dan kelajuan | 7.5 kW pada 4 kutub, atau kelajuan yang diperlukan oleh peralatan yang dipacu | Memilih 2 tiang untuk menjimatkan kos, kemudian melawan memakai tali pinggang |
| Voltan dan kekerapan | 400 V 50 Hz atau 460 V 60 Hz, ditambah sambungan delta atau bintang | Dengan mengandaikan motor NEMA 230/460 V berfungsi pada bekalan 400 V 50 Hz |
| Melekap | Kaki (B3), bebibir (B5) atau muka (muka-C), dengan jarak lubang | Memadankan ketinggian aci sahaja dan mengabaikan jarak kaki |
| Lampiran dan IP | IP55 TEFC di dalam rumah, IP65 untuk cucian, Ex d untuk zon berbahaya | Menggunakan motor TEFC standard di dalam kawasan Zon 1 |
| Penebat dan tugas | Penebat Kelas F, kenaikan Kelas B, tugas berterusan S1 | Membeli tugas sekejap S3 untuk kipas yang dimuatkan secara berterusan |
| Kecekapan dan pensijilan | IE3 atau IE4, serta pensijilan yang diperlukan tapak | Memesan kelas yang tidak lagi diterima oleh peraturan tempatan |
Tulis enam nilai ke dalam pertanyaan dan minta laporan ujian yang diperakui. Motor 7.5 kW cukup kecil sehingga penggantian kelihatan tidak berbahaya di atas kertas, dan cukup besar sehingga bingkai yang salah menghentikan barisan pengeluaran.
NEC Jadual 430.250 menyenaraikan 30.8 A pada 208 V, 28 A pada 230 V, 14 A pada 460 V dan 11 A pada 575 V. Mesin empat kutub IEC 7.5 kW IE3 pada bekalan 400 V 50 Hz biasanya menunjukkan 15.50 pada plat namanya. Sentiasa saiz konduktor daripada nilai jadual dan tetapkan geganti beban lampau daripada nilai papan nama.
Tidak langsung. Penukar fasa berputar atau pemacu frekuensi boleh ubah boleh mensintesis fasa ketiga, tetapi pemacu mesti bersaiz di atas arus papan nama motor, selalunya 1.5 hingga 2 kali, dan motor harus dikurangkan kerana penyejukan dan arus riak berubah. Motor tiga fasa 10 hp pada bekalan terbitan satu fasa harus dianggap sebagai mesin 7 hingga 8 hp sehingga pengilang mengesahkan sebaliknya.
Pada 230 V, 125 peratus daripada 28 A ialah 35 A, yang memerlukan 8 AWG kuprum pada 75 C. Pada 460 V, 125 peratus daripada 14 A ialah 17.5 A, yang memerlukan 12 AWG kuprum. Larian panjang memerlukan pembesaran untuk menahan penurunan voltan dalam lingkungan 3 peratus pada litar cawangan, jadi semak jarak serta ampacity.
Ya dalam amalan. Sepuluh kuasa kuda bersamaan dengan 7.46 kW, dan IEC membina rangka 7.5 kW untuk tugas yang sama, jadi motor Eropah 7.5 kW dan motor 10 hp Amerika Utara adalah sama dari segi fungsi. Amp beban penuh plat nama berbeza mengikut voltan, kekerapan dan kelas kecekapan, bukan mengikut label hp atau kW.